Dlaczego rodzicom zależy tylko na ocenach?

Co jakiś czas uczniowie mogą mieć wrażenie, że ich rodzicom wcale nie zależy na ich komforcie psychicznym albo wiedzy, jaką mają szansę przyswoić na zajęciach, ale na ocenach. Kiedy dzieci zgłaszają jakiś problem, oczekuje się od nich, że zostanie przez nie szybko rozwiązany i że natychmiast przyłożą się do nauki bardziej. Takie zapatrzenie na numery nie jest czymś wyjątkowym i dotyczy znacznej większości rodziców.

Uważają, że przekładają się na lepsze dorosłe życie


Wielu rodziców ma mylne przeświadczenie, że dobre oceny wpływają pozytywnie na jakość przyszłego życia ich dziecka. Mówi się często, że dzięki nim można dostać porządną pracę albo że uczeń z wysoką średnią jest ogólnie lepszy od innych dzieci. Każdy, kto skończył szkołę podstawową, wie doskonale, że w rzeczywistości nic z tego nie jest prawdą, ale w taki wypadku nie da się przegadać rodzica. Jeśli jest on mocno natarczywy, trzeba zwyczajnie ignorować jego oczekiwania i ewentualne kary za złe oceny i skupić się na swoich priorytetach, na przykład na przygotowaniach do matury rozszerzonej z konkretnego przedmiotu.

To wymierna rzecz, którą mogą się pochwalić


Są rodzice, którzy ponad komfort i przyszłość dziecka stawiają samych siebie i możliwość pochwalanie się przed znajomymi. A obecnie tylko oceny są wymierną rzeczą, jaką można porównywać między sobą swoje dzieci. Takich rodziców wciąż jest bardzo dużo i nawet jeśli nie zdają sobie sprawy ze swoich prawdziwych intencji, to dla dziecka są bardzo dobrze dostrzegalne. Jeśli rodzic wykorzystuje dziecko do chwalenia się nim, może wymuszać na nim dobre oceny za pomocą systemu nagród i kar, szantażować go, a nawet zastraszać, byle tylko zmusić je do osiągania oczekiwanego przez niego rezultaty.

To dla nich wyznacznik twoich osiągnięć


Zdecydowanie największą grupę stanowią rodzice, którzy uważają, że oceny doskonale odzwierciedlają osiągnięcia dziecka ze szkoły. Czasami ma to postać powoływania się na ranking uczniów, bo części rodziców zależy na tym, żeby ich dziecko była najlepsze, a czasami opiekunowie uznają, że pokazują one dobrze, czy pociecha przygotowuje się sumiennie do matury. Z takimi rodzicami przeważnie wystarczy porozmawiać i wytłumaczyć, jakie priorytety się przed sobą stawia. Rodzice chcą, żeby dziecko było zadowolone ze swoich osiągnięć i rzadko kiedy wchodzą mu w drogę, o ile spełnia przy okazji część ich oczekiwań.

1 thought on “Dlaczego rodzicom zależy tylko na ocenach?

  1. Dokładnie, oceny są dla rodziców wskaźnikiem osiągnieć. Ewentualnie jeszcze wywiadówki mogą im powiedzieć więcej o postępach w nauce

Comments are closed.