Współczesny tryb życia wywiera na ludziach dużą presję. Wszechobecny pośpiech sprawia, że na niewiele rzeczy mamy czas. Przede wszystkim w środowiskach nastawionych na rozwój (dzieci, młodzież, studenci) pojawia się problem zachwiania równowagi między obowiązkami a przyjemnościami, czasem wolnym i relaksem.

Techniki do skuteczniejszej nauki

Istnieje wiele technik, dzięki którym można się nauczyć szybszego i efektywniejszego przyswajania wiedzy. Podstawową zasadą jest zmiana nastawienia w stosunku do nauki. O ile dorośli mogą nad tym sami zapanować, o tyle w stosunku do dzieci sprawa może wydawać się nieco trudniejsza – tutaj z pomocą przychodzi poradnik w dziale „dzieci” na portalu www.zpowiatu.pl. Wielu osobom kojarzy się ona jako ciężki i nieprzyjemny obowiązek nie przynoszący efektów. Zmiana podejścia jest fundamentalnym warunkiem, który należy spełnić, aby zacząć czerpać przyjemność i satysfakcję z nauki.

Zainteresowanie zwiększa skuteczność

Wśród wielu dziedzin i przedmiotów, których znajomości wymaga się od studentów czy uczniów, warto wybrać te, które najbardziej nas interesują, i przede wszystkim na nich się skupić i im poświęcać najwięcej czasu. Kiedy coś jest zgodne z naszymi zainteresowaniami, nauka tego i poszerzanie wiedzy w naturalny sposób staje się dla kogoś interesującym i wartym zgłębienia tematem. Ale i na mniej lubiane przedmioty czy zagadnienia są sposoby.

Istnieje szereg mnemotechnik, inaczej technik pamięciowych, które ułatwiają przyswajanie i zapamiętywanie informacji. Przykładowo są to mapy myśli, które skupiają się na wypisaniu najważniejszych zagadnień oraz działaniem na obie półkule mózgu dzięki zastosowaniu kolorów, obrazków, a nie samym „suchym” tekście. Umiejętne wykorzystanie czasu na naukę sprawi, że będzie ona mniej czasochłonna i bardziej efektywna. Zaoszczędzony czas można wtedy poświęcić indywidualnym potrzebom.