Jakie znaczenie ma nauka angielskiego dla rozwoju dziecka?

Pierwsze lata życia dziecka są określane w logopedii jako najlepszy czas na rozwój mowy. W tym wczesnym okresie mają miejsce intensywne procesy związane z przyswajaniem języka. Wtedy dzieci przechodzą bardzo szybko przez etapy wypowiadania oraz rozumienia dźwięków i powtarzania dźwięków, które już rozpoznają. Dlatego wielu specjalistów zwraca uwagę, aby jak najwcześniej uczyć dziecko języka angielskiego. Sprawdź, jakie znaczenie ma kształtowanie tej umiejętności na ogólny rozwój dziecka.

Wpływ nauki angielskiego na rozwój dziecka

Wiele rodziców martwi się, że gdy zaczną uczyć swoje dziecko polskiego oraz innego języka obcego w tym samym momencie, ich pociecha nie opanuje w pełni ojczystego języka. Te obawy obaliły nie jedne badania (przykładowo badania przeprowadzone w National Library of Medicine, ośrodka znajdującego się w Stanach Zjednoczonych). Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że przez pierwsze lata życia, dziecko ma niezwykłą swobodę z opanowywaniem systemu fonologicznego, czyli tzw. dźwięczności języka. W związku z tym maluchy, które mają stały kontakt z językiem ojczystym, bez problemu nauczą się go poprzez słuchanie i powtarzanie. Co istotne, jeśli zagwarantuje się dziecku odpowiednie warunki, jego mózg, który jest niezwykle plastyczny, poradzi sobie z opanowaniem kolejnego języka. Dlatego doskonałym wyborem będzie wybór przedszkola anglojęzycznego. Wrocław, Kraków czy Warszawa – we wszystkich większych miastach znajdziesz szeroki wybór placówek, które rozwiną umiejętności językowe u Twojego dziecka od najmłodszych lat.

Specjaliści zwracają uwagę, że nauka kilku języków od pierwszych lat życia rozwija wiele cennych umiejętności. Jedną z nich jest doskonalenie się aparatu artykulacyjnego. Dzięki ćwiczeniom, dziecko rozwija w sobie swobodę do naśladowania usłyszanych dźwięków (co sprzyja również kształtowaniu odpowiednich i poprawnych akcentów).

Kolejną zaletą nauczania od wczesnych lat języka angielskiego jest poszerzenie zasobu słownictwa u Twojej pociechy. Dodatkowo obcowanie z innymi językami stymuluje procesy myślowe i pozytywnie wpływa na rozwój mózgu. Ćwiczenia językowe szczególnie dobrze działają na koncentrację oraz zapamiętywanie.

Jak wybrać przedszkole anglojęzyczne we Wrocławiu?

Wybór przedszkola anglojęzycznego we Wrocławiu nie należy do łatwych decyzji. Co musisz wziąć pod uwagę decydując się na konkretną placówkę, do której zapiszesz swoją pociechę? Przede wszystkim zwróć uwagę na kadrę, która będzie uczyć Twoje dziecko. Najlepiej, aby pojawił się w niej przynajmniej jeden native speaker (czyli rodzimy użytkownik języka angielskiego). Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się dobrego akcentu i osłucha się z natywnym językiem. Kolejny aspekt, na który powinieneś zwrócić uwagę to liczba dzieci w grupie. Najlepiej, aby nie liczyła ona więcej niż 5-7 dzieci. Przy takiej liczbie Twoja pociecha będzie mogła skutecznie rozwijać umiejętności społeczne. Jednocześnie uwaga nauczyciela lub nauczycielki będzie rozłożona równo pomiędzy wszystkie dzieci.