Filozofia – dlaczego warto ją praktykować?

Filozofia jako kierunek studiów funkcjonuje dziś raczej w formie mema, ale wciąż cieszy się sporą popularnością. Choć jest to kierunek typowo humanistyczny, opiera się na analizie i wewnętrznym dialogu, a te umiejętności przydadzą się każdemu, bez względu na wiek czy wykształcenie. Co da nam filozofia? Wbrew pozorom nie ogranicza się ona tylko do zadawania trudnych pytań swoim znajomym!

Filozofia towarzyszy nam cały czas

Filozofia to nic innego, jak myślenie i analiza. Stosujemy ją na co dzień, chociaż pewnie sami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Analizujemy listy zakupów, decyzje, które podejmujemy i zdania, które przeczytaliśmy. Wielu z nas kojarzy filozofię raczej z trudnymi pytaniami i wielkimi filozofami, nikt z nas nie myśli, aby na poważnie ją praktykować. Tymczasem jeszcze kilka lat temu na każdej większej uczelni każdy student, bez względu na kierunek, który obrał, musiał skończyć dwa lub nawet więcej kursów z filozofii, aby lepiej radził sobie w przyszłości w wybranym przez siebie zawodzie i życiu prywatnym.

Filozofia a twój zawód

W każdej branży przyda się podstawowa wiedza filozoficzna. Nie ważne, czy jesteś mechanikiem, lekarzem czy prawnikiem, cały czas musisz analizować i decydować. I choć rzadko ma to coś wspólnego z naszą duchowością, praktyka filozoficzna pozwala nam rozwinąć dokładnie te umiejętności, jakich nam potrzeba. Analizując nową umowę czy wybierając kanapę do salonu, podejmujemy pewne decyzje i odrzucamy inne opcje, określamy, czy nam się to opłaca i jakie płyną z tego korzyści. Dokładnie to daje nam filozofia, tylko w znacznie głębszy sposób.

Jak zacząć praktykować filozofię?

Zanim zdobędziemy praktyczne umiejętności, przyda nam się trochę teoretycznej wiedzy. Wszyscy, którzy mają ochotę zagłębić się w filozofię na poważnie, powinni zapoznać się z książką „Filozofia dla bystrzaków” Toma Morrisa, która zawiera wszystko to, co na początek powinniśmy wiedzieć i choć omawiane w niej zagadnienia nie są łatwe, jest napisana bardzo przejrzystym językiem. Dla praktyki z kolei warto czytać teksty filozoficzne, które można za darmo znaleźć w Internecie lub zakupić książkę, w której zebrane są największe dzieła największych filozofów i gdy tylko mamy czas, pochylać się nad nimi i polemizować, nawet jeśli się zgadzamy.

Więcej artykułów edukacyjnych znajdziesz na portalu kulturalny.pl – serdecznie zapraszamy!