Historia i opis życia Leonardo Da Vinci

W tym artykule przedstawimy sobie krótki życiorys Leonardo da Vinci. Leonardo da Vinci a właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci urodzony 15 kwietnia 1452 roku w Anchiano niedaleko Florencji. Był dzieckiem z nieprawego łoża Ser Piera i Cateriny. Nie miał w tej sytuacji łatwo, gdyż dzieci z nieprawego łoża były nazywane jako ujma, przez to był wyśmiewany. W związku z tą sytuacją Leonardo nie mógł studiować i nie mógł wykonywać żadnego szanowanego zawodu.

Trudne początku Leonardo da Vinci

Leonardo był wychowywany przez dziadków, ojca widywał tylko we Francji, a matka wychowywała go tylko przez krótki okres. Matka go porzuciła z powodu swojego małżeństwa z Accattabrigą i zerwała z nim kontakt. W roku 1456, kiedy to miejsce miał huragan i zniszczył wszystko co napotkał, a 10 lat później rzeka zalała całą okolicę, Leonardo poświęcił się badaniom wody. Ta katastrofa przeniosła się na twórczość Leonardo, gdzie tworzył obrazy nawiązując do katastrofy. Leonardo uczęszczał do szkoły wiejskiej, jak i również był leworęczny co inne dzieci uważały jako nienormalne. Przez to był zmuszony do zmiany ręki, ale Leonardo nie zmienił tego. W 1468 roku zmarł dziadek Leonarda w wieku 99 lat, a następnie babcia w wieku 79 lat.

Twórczość Leonardo da Vinci

Popularność Leonardowi przyniosła technika malarska, którą się posługiwał, a więc sfumato, która się charakteryzowała wszechstronnością. Proporcje dzieł były widoczne w wyliczeniach matematycznych, a twórczość florenckich przyniosły dzieła takie jak: „Pokłon Trzech Króli”, „Św. Anna Samotrzecia”, „Bitwa pod Anghiari” jaki i jego największe dzieło „Mona Lisa”. Najdłuższym jego okresem był czas mediolański, a należą do nich takie dzieła jak: „Madonna w grocie skalnej”, „Dama z gronostajem”, „Ostatnia wieczerza”, „Św. Jan Chrzciciel”, „Bachus”.

Twórczość naukowa Leonardo

Da Vinci był również geniuszem naukowym, co było udokumentowane zarówno w badaniach jak i odkryciach. W Mediolanie studiował mechanikę, optykę, anatomię, matematykę, czy frazy snu. Pracował nad wynalazkami i wynalazł śmigłowiec, spadochron, łódź podwodną, zawory, pompy, walca, prasa, szlifierka, tokarkę kołową. Natomiast pracę o jego teorii były ukazywane dopiero po jego śmierci. Leonardo był uznawany za artystę naukowego, jak i odkrywcę, a to wszystko za sprawą jego przyjaciela Francesco Melzi’ego.

Leonardo Da Vinci zmarł w 1519 roku w wieku 67 lat w Clos Luce koło Amboise. Był uznawany za włoskiego resensasownego artystę uczonego, malarza, architekta, rzeźbiarza, matematyka, anatoma, filozofa, muzyka, pisarza, geologa i wynalazcę.

Podczas realizacji artykułu redaktor wsparł się informacjami ze strony https://www.platine.pl/.