Jak porządnie wykorzystać czas na studiach?

Choć studia często są przedstawiane jako ostatnia okazja do wyszalenia się, lepiej skupić się na budowaniu w czasie ich trwania swojej przyszłości. Zależnie od powodu, dla którego zdecydowałeś się na studia, powinieneś skorzystać z nich, żeby osiągnąć swoje cele. Nie podejmuj czynności, których będziesz żałować tylko dlatego, że wszyscy tak robią. Skup się na tym, co da Ci w przyszłości nad nimi przewagę.

Poznawaj nowych ambitnych ludzi


Na studiach masz dostęp do całej masy ciekawych ludzi, nie tylko na twoim kierunku czy wydziale, ale na całym uniwersytecie. Każda nowa znajomość może okazać się dla Ciebie cenna w przyszłości, dlatego postaraj się nie rezygnować z nich bez powodu. Idź czasami na spotkania kół zainteresowań, które Cię interesują, porozmawiaj z różnymi ludźmi, nawet jeśli na początku nie wzbudzają twojej sympatii, wychodź z inicjatywą do uczniów starszych roczników i innych wydziałów. Znajomości to bardzo potężne narzędzie, które w przyszłości wiele może Ci ułatwić, dlatego nie unoś się dumą i zdobywaj ich tak dużo, jak tylko możesz.

Nie czekaj z nauką


Wiele osób odkłada uczenie się do sesji, ewentualnie robi to, jeśli w czasie semestru ma cząstkowe zaliczenia. Z nauką lepiej jednak nie czekać i od początku uczyć się rzeczy, które Cię interesują. To dlatego, że w czasie sesji nie będziesz miał czasu, żeby porządnie zapamiętać przyswajane informacje, a do tego znienawidzisz wszystko, o czym będziesz czytał, przez pośpiech i stres. Jeśli podejdziesz do nauki systematycznie, bardzo szybko zauważysz, że może być ona przyjemna. Do tego twoje przygotowanie będzie większe, dzięki czemu obniżysz znacząco poziom swojego stresu i nie dopuścisz do głupich pomyłek na egzaminie.

Zdecyduj, co tak naprawdę Cię interesuje


Być może na studia wybrałeś się, bo nie wiedziałeś do końca, co chcesz robić w życiu i dałeś sobie więcej czasu na zastanowienie się. Wykorzystaj więc zapewniony sobie czas na poznawanie swoich zainteresowań. Zdecyduj, co sprawia Ci przyjemność, jaką formę pracy wykonuje Ci się najprzyjemniej i gdzie widzisz się w przyszłości. Jeśli kolejny etap życia przejdziesz bez podejmowania takich decyzji, po wejściu na rynek będziesz zmieszany, przestraszony i niepewny swoich szans oraz możliwości. Jeśli studia to dla Ciebie kolejny okres przejściowy, nie pozwól, żeby w twoim życiu pojawiły się kolejne.