Jakie umiejętności musi mieć dobry korepetytor?

Prowadzenie korepetycji nie jest łatwe, o czym przekonała się niejedna osoba, w tym wielu rodziców. To dlatego, że ludzie specjalizujący się w tym zakresie nie tylko doskonale opanowali materiał, na którym pracują, ale także mają szereg umiejętności usprawniających ich działanie z klientem. Wielu młodych ludzi szybko przekonuje się, że nie jest to praca dla każdego i tylko naprawdę cierpliwe i skupione osoby będą mogły się z tego utrzymać.

Nie ulega wątpliwości, że korepetytor musi być mądry, ale to nie wystarcza. Nie ważne, jak wysoki wynik miało się na maturze, może on nie wystarczyć, żeby przekazywać wiedzę dalej. Taki nauczyciel musi bowiem doskonale radzić sobie z tłumaczeniem omawianych zagadnień. Podanie definicji często nie wystarczy. Korepetytor musi wiedzieć, jak mówić, żeby był zrozumiały i jakimi materiałami się posługiwać, żeby uczeń sobie z nimi poradził. To wymaga więc dobrego obserwowania i wyczucia osoby, z którą się pracuje. Jeśli nie uda się tego zgrać, współpraca nie przyniesie żadnych korzyści, poza tymi finansowymi.

Korepetytor musi umieć pracować z ludźmi. Taką umiejętność rzadko nabywa się w szkole, przychodzi ona z czasem albo wcale. W jej skład wchodzi zdolność do dogadywania się i ustalania warunków, ale także umiejętność sprawnego prowadzenia takich zajęć, poznanie ucznia i dotarcie do niego. W skrajnych przypadkach jest ona konieczna także po to, żeby wyraźnie dać danej osobie do zrozumienia, że nie uda jej się opanować materiału, jeśli nie zacznie rzetelnie z nim ćwiczyć albo w rozmowie z rodzicami ucznia w kwestii jego postępów. Jeśli korepetytor nie umie rozmawiać, nigdy nie zobaczy efektów swojej pracy.

Korepetytor musi znać cele swojego ucznia i wiedzieć, jak je osiągnąć. Zupełnie inaczej zajęcia będą wyglądały, gdy klient chce się przygotować do matury rozszerzonej, a inaczej, kiedy chce wyjść z zagrożenia. Nie chodzi tylko o inne tempo pracy, ale także o inny rodzaj wiedzy i sposób jej wykorzystywania. Jeśli korepetytor nie ma określonej niszy, w jakiej pracuje, musi być bardzo elastyczny i skupiać się na wielu aspektach na raz. Dobra organizacja to podstawa, nawet jeśli pracuje on w agencji dla nauczycieli. Jeśli nie radzi sobie z jakimś uczniem, powinien oddać go w lepsze ręce.