Jak budować sprawny zespół na studiach?

Studia to czas, kiedy koniecznie trzeba zbudować dla siebie zespół i to często nie jeden. Dzielenie na grupy i jeszcze mniejsze grupy na ćwiczeniach sprawia, że co chwila ma się do czynienia z innymi osobami. Żeby sprawnie pracować w ich otoczeniu i tworzyć razem projekty trzeba wykazać się czasem zmysłem lidera i pokierować kilkoma osobami naraz, co może nie być proste, ale okazuje się bardzo cenną umiejętnością.

Poznaj jak najwięcej osób z kierunku


Poznawanie ludzi to klucz do tworzenia zgranego i sprawnie działającego zespołu. Na studiach ma się do czynienia z całą masę zupełnie różniących się od siebie osób, ale prawie wszystkie mają z Tobą wspólny temat, czyli przedmiot waszego kierunku. Z jego pomocą możesz zagadać tak naprawdę do każdego i poznać jego podejście do studiowania. Ta informacja będzie dla Ciebie cenna nie tylko dlatego, że z osobami o podobnych poglądach pracuje się łatwiej, ale także dlatego, że dowiesz się, kto będzie pracował tylko tyle, żeby zaliczyć, a kto naprawdę przyłoży się do wykonywanego przez siebie zadania.

Skup się na umiejętnościach, a nie na sympatii


Tworząc zespół, nie możesz kierować się tylko osobistymi sympatiami. Jeśli z kimś dobrze Ci się rozmawia, ale jednocześnie wiesz, że ta osoba nie jest w stanie niczego sama załatwić, dobranie jej do zespołu będzie mijało się z celem. Najlepiej postaw na te osoby, z którymi się dogadujesz i które często wywiązują się z powierzanych im zadań. Solidność i chęci do pracy powinny być cechami, które będziesz stawiać na pierwszym miejscu. Postaraj się dokładnie poznać zdolności drugiej osoby, żeby nie okazało się, że tylko udawała cały czas, że radzi sobie z zadanym tematem. Tacy studenci będą Cię tylko denerwować.

Przejmij rolę lidera


Każdy zespół potrzebuje lidera. Jeśli to Ty go formujesz, to przejmij tę rolę. Dzięki temu unikasz największego wroga wszystkich projektów, czyli dezorganizacji. Do twoich obowiązków będzie należało rozdzielanie zadań, podejmowanie ważnych decyzji, sprawdzanie, czy wszystko jest zrobione tak, jak należy, ale dodawanie od siebie tej pracy przyniesie znaczne efekty. Jeśli pójdzie Ci dobrze, zdobędziesz zaufanie swojego zespołu i pokażesz jednoznacznie, że można na Ciebie liczyć. A to sprawi, że kompetentne osoby same przy najbliższej okazji będą zgłaszać się do Ciebie, żeby znaleźć się w twojej grupie.